کفش مخصوص پای پرانتزی

کفش مخصوص پای پرانتزی یکی از مشکلاتی است که در صورت نادیده گرفتن ممکن است عوارض زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

عوارضی مانند خمیدگی پا به سمت بیرون، درد در ناحیه زانو به علت فشاری که به این ناحیه وارد می‌شود، اختلال در راه رفتن و… در اثر این عارضه به وجود می‌آیند.

روش‌های درمانی زیادی برای رفع این مشکل نیز وجود دارند که شامل استفاده از کفش چرم زنانه یا مردانه، بریس، تمرینات فیزیوتراپی و … می‌شوند.

استفاده از کفش چرم طبی زنانه یا مردانه جزو رایج‌ترین روش‌های درمانی به شمار می‌رود که در کنار سایر روش‌ها برای رفع این مشکل می‌تواند راهکار مناسبی باشد. در این مقاله تلاش داریم راهنمایی کامل در زمینه خرید کفش چرم زنانه مخصوص پای پرانتزی ارائه دهیم.

پای پرانتزی به چه معناست؟

ابتدا بهتر است توضیح دهیم که منظور از پای پرانتزی چیست؟ پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که زانوها حالت کمانی داشته و به هم نزدیک نمی‌شوند.

در افراد عادی زمان ایستادن و جفت کردن پاها زانوها با هم تماس دارند، ولی در این افراد زانوها کاملاً از هم فاصله دارند. این عارضه باعث می‌شود

تا فرد در زمان راه رفتن، علاوه بر اینکه فشار زیادی را تحمل کند آسیب جدی نیز به پاها وارد شود. پای پرانتزی در بین نوزادانی که تازه متولد می‌شوند، بیشتر دیده می‌شود.

علت آن فضای کم داخل رحم مادر و جمع شدن پاهای جنین است. در صورت عدم بهبود این مشکل پزشک ارتوپد اطفال استفاده از کفش پای پرانتزی کودکان را توصیه خواهد کرد.

کفش مخصوص پای پرانتزی

افراد سالم، این شکل از پاها تا دو سالگی وضعیت عادی به خود می‌گیرد.  که تا این سن مشکل برطرف نشود، لازم است از پزشک متخصص کمک بگیرید؛ زیرا ممکن است مشکل جدی بوده و نیاز به پیگیری و درمان زودرس داشته باشید.

علائم و عوارض پای پرانتزی

زمانی که فرد در حالت ایستاده قرار دارد و مچ پاها با هم در تماس هستند، زانوها فاصله زیادی از هم دارند و شکل کمانی به خود می‌گیرند.

فرد دچار زانو درد و یا درد در ناحیه لگن شود که با بیماری‌های دیگر مطابقت نداشته و دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. این درد پیش‌رونده است و در صورت عدم توجه و درمان به موقع تشدید پیدا می‌کند. در این صورت عوارضی مانند درد در ناحیه کف پا، مچ پا، لگن و … بیشتر شده و باعث ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره می‌شود. بیماری آرتریت نیز یکی از عوارض این بیماری در صورت عدم درمان است.

هر دو پا در ناحیه زانوها حالت قرینگی نداشته و از هم فاصله دارند. به طوری که اگر خط عمودی مرکزی بدن را در نظر بگیریم، پاها در هر دو طرف حالت تقارن دارند.

در صورتی که این علائم را مشاهده کردید، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید و در صورت پیشنهاد او از کفش مخصوص پای پرانتزی استفاده کنید.

تشخیص قطعی بر عهده پزشک است. ابتدا پاهای بیمار اندازه‌گیری می‌شود و برای اینکه وضعیت پاها بهتر نشان داده شود، معمولاً عکس‌برداری نیز از استخوان‌های زانو و پا انجام می‌شود.

در نهایت برای اینکه مشخص شود علت بروز این عارضه مشکلاتی مانند نرمی استخوان و یا سایر بیماری‌ها است، نیاز به انجام آزمایش خون دارید.

مزایای کفی طبی برای پای پرانتزی

یکی از روش‌های درمانی که می‌تواند درد و ناراحتی ناشی از عارضه پای پرانتزی را کمتر کند، استفاده از کفی طبی مخصوص پای پرانتزی است.

البته اینکه چه کفی برای پای بیمار مناسب است، توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. پزشک بر اساس پارامترهایی مانند میزان انحراف پرانتزی پاها و نیز شدت بروز درد در ناحیه زانو، پا و لگن تشخیص می‌دهد

که چه نوع کفی برای بیمار مناسب‌تر است. استفاده از کفی طبی غیر از پیشگیری از درد و بهبود عملکرد پاها، مزایای دیگری را نیز به همراه دارد که این مزایا عبارت‌اند از:

افزایش میزان احساس رضایت و راحتی در زمان راه رفتن

کفی‌های طبی باعث می‌شوند تا فرد در زمان ایستادن، انجام فعالیت‌های روزمره و راه رفتن احساس راحتی بیشتری کند؛ زیرا پاها را به صورت کامل در بر گرفته و در نتیجه احساس بهتری به فرد دست خواهد داد. نقش حمایتی و مراقبت‌کننده از پاها باعث می‌شود تا انگیزه لازم برای استفاده از کفی‌های طبی افزایش پیدا کند.

حمایت از پاها و بهبود وضعیت ستون فقرات

با توجه به اینکه پاهای انسان تمام وزن بدن را تحمل می‌کنند، در نتیجه نقش مهمی در ساختار کلی بدن دارند. سلامت پاها، لگن و ستون فقرات در ایستایی و فرم بدن تأثیر زیادی دارد.

افرادی که دچار عارضه پا پرانتزی می‌شوند، در ناحیه ستون فقرات و کف پاها نیز با مشکل مواجه خواهند شد. استفاده از کفی طبی باعث می‌شود تا وضعیت ستون فقرات بهبود پیدا کرده و نقش حمایتی از قوس کف پا نیز به خوبی انجام شود.

کفش مخصوص پای پرانتزی

کفی طبی از قوس کف پا نیز حمایت می‌کند

زمانی که پاها حالت پرانتزی به خود می‌گیرند، قوس کف پا از بین می‌رود. در نتیجه مچ پا به خط وسط بدن نزدیک شده که این باعث ایجاد فشار زیاد روی زانوها، ستون فقرات، کف پا و لگن می‌شود.

هرچه این مشکل نادیده گرفته شود، میزان آسیب‌پذیری بدن بالا رفته و ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. استفاده از کفی طبی می‌تواند قوس کف پا را اصلاح و در نتیجه از شدت فشار روی اجزای اصلی بدن پیشگیری نماید.

درمان پای پرانتزی با کفش مخصوص

در هر صورت اگر فردی دچار عارضه پا پرانتزی شود، غیر از روش‌های پیشگیری باید درمان نیز انجام دهد. در این قسمت به درمان‌های مختلف این بیماری می‌پردازیم:

استفاده از کفش مخصوص

کفش مناسب برای پاهای پرانتزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راحتی بیشتری را برای پاها فراهم نمایند. با این کفش‌های مناسب فرم پا راه رفتن، انجام فعالیت‌ها و …

  • بریس

بریس یکی از روش‌های درمانی برای از بین بردن پرانتزی بودن پاها است. با این روش پاها در مدت زمان مشخص به حالت صاف در می‌آید. این روش درمانی برای حالت‌هایی که وضعیت بیماری شدت دارد، کاربرد دارد.

  • تمرینات فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی برای کاهش درد و اصلاح پرانتزی بودن پاها انجام می‌شود. البته باید تمرینات مستمر و مداوم انجام شود تا نتیجه لازم به دست آید. در طول درمان بهتر است از کفی طبی مخصوص پای پرانتزی استفاده نمایید.

  • کفش مخصوص پای پرانتزی کودکان

حالت پا پرانتزی در کودکان معمولاً تا دو سالگی قابل تشخیص نیست. بعد از این سن که کودک به صورت کامل شروع به راه رفتن کند، می‌توانید علائم پا پرانتزی بودن را تشخیص دهید؛

زیرا وزن کامل بدن کودک بر روی پاها افتاده و می‌توان تشخیص داد که آیا پاها حالت پرانتزی می‌گیرند یا به صورت صاف و کامل می‌ایستند.

در هر صورت تشخیص به موقع این عارضه، در پیشگیری از تشدید آن بسیار اهمیت دارد. یکی از روش‌های درمانی برای کودکان نیز استفاده از کفش برای پای پرانتزی مخصوص کودکان است. این کفش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از احساس درد زیاد در هنگام راه رفتن کاسته و نقش حمایتی از پاهای کودکان را به خوبی ایفا کند.

کلام آخر

فروشگاه شهرصندل علاوه بر تولید کفش‌های چرم زنانه و مردانه، انواع نیم بوت و بوت زنانه، کیف‌های چرم تلاش دارد محصولات سلامت محور را نیز در فروشگاه خود ارائه دهید.

از این دسته محصولات می‌توان به کفش مناسب خار پاشنه یا کفش مناسب فرم پا متفاوت اشاره کنیم. در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه نموده و با محصولات این تولیدکننده ایرانی و خارجی  آشنا شوید.


“جهت مشاهده جدیدترین مدلهای کفش شهرصندل کلیک کنید”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *